top of page
Screenshot 2024-03-21 142433.png
Hamaayan Logo 2.24_simbol negative.png

המעיין- אזור תעשייה מתחדש מעיין צבי

אזור המשתרע על כ-60 דונם
ונמצא מול צומת זכרון, על כביש 4

באזור פועלים כ-90 עסקים
250 מועסקים, עובדים ועובדות
40% מהעסקים בתחומי אמנות
15% מהעסקים בבעלות נשים
30% מהעסקים מקיימים 0 פסולת

 

עד לפני 3 שנים איזור תעשיה מעיין צבי היה איזור תעשייה ״רגיל״ כזה, כאשר המטרה היתה לשרת את הצורך לעסקים תעשייתיים ומוסכים בלבד.  משבר האקלים, המודעות למחיר הזיהום, אהבה לטבע ולסביבה כמו גם חשיבה ורצון לקדם תרבות ואמנות בחוף הכרמל הובילו אותנו לחקור את השאלה  איך והאם אפשר להפוך את האיזור, הקרוב באופן ישיר לאיזור מגורים, לאיזור תעשייה המיטיב סביבתית וחברתית או במילים אחרות - מזהם פחות ומזין יותר?

Anchor 1

החזון

״אזור התעשייה של העתיד - הופך מישות מזהמת לאורגניזם חי

המקיים דרך הזנה הדדית, צמיחה של טוב ושפע – תעשייתי, תרבותי, סביבתי, מקומי וכלכלי ובכך מקדם בניית חברה הוגנת, נקיה, בריאה ויצירתית יותר. ״

חזון

עקרונות מנחים

שינוי מודל הכלכלה- מכלכלה ליניארית לכלכלה מעגלית

01

שינוי תרבות הצריכה, הבילוי והפנאי (באמצעות חינוך ושיתוף ידע)

02

הטמעת כלים למדידת טביעת הרגל האקולוגית שלנו דרך קידום 5 יעדי קיימות (SDG).

03

אבני דרך

2016

2019

2024

2030

(לפני 8 שנים) באזור 
פעלו כ 5 עסקים (מוסכים)

(לפני 5 שנים) האזור מתפתח 
ומוקם בו "המעיין- מקום לתרבות"

באזור פועלים כ 85 עסקים,
40 מתוכם בתחום אמנות ותרבות.

אזור תעשייה בר קיימא הכולל פארק  אקולוגי, מרכז צפרות, חווה אקולוגית ויער מאכל שופע המקדמים 5 מיעדי הקיימות ה SDG - sustainable development goals

מצגת-22.jpg
מצגת-25.jpg
מצגת-24.jpg
מצגת-23.jpg
מצגת-26.jpg
Forest

אזור תעשייה בר קיימא

לאחר שיצאנו למשלחת עם משרד הכלכלה לפינלנד על מנת ללמוד על אזורי תעשייה ברי קיימא התקיימים בעולם, אנו מצרפים מסמך רשמי של משרד הכלכלה על חזון לאזורי תעשייה ברי קיימא

e526c71b-78c9-43a0-b465-b953641fa45b.jpeg

דמיינו לעצמכם.ן

מרחב תעשייתי בר קיימא, איזור בו אנשים מייצרים קשרים, הזדמנויות ושיתופי פעולה שמיטיבים עם ההווה מבלי לפגוע בעתיד, מרחב עם פחות זיהום ויותר הזנה לעסקים, לאנשים ולסביבה.

 

ברוכים הבאות למעיין - איזור תעשייה מתחדש, מקיים ושוקק חיים השואף לעבוד בסימביוזה הדדית בין בתי מלאכה, מוסכים, חקלאות בת קיימא ומסחר מקומי מתוך מטרה לייצר שינוי חוויתי ותפיסתי בתרבות הפנאי, המסחר והבילוי 

זאת ע״י דוגמא אישית לעשייה מקומית מקיימת בין עסקים, יוצרים, מבקרים והסביבה.


פה אנחנו מעריכים ולומדים על: כלכלה מעגלית, קיימות, יד שניה, שימוש חוזר, ביטוי אישי, הוגנות והדדיות כדי  לפתח דו שיח יצירתי המייצר סימביוזה בין שאריות ופסולת לבין חינוך, אמנות ויצירה שימושית ובכך לשאוף להשפיע על צמצום טביעת הרגל על הסביבה
 

אנו מאמינים שרק מרחב תעשיה שיפעל במודל כזה, יוכל לקיים את עצמו כמו גם את הא.נשים שעובדים בו בצורה יצירתית כלכלית, סביבתית והוגנת.

הצוות

דגכ-22.jpg

עדי רוזלי

  • Grey LinkedIn Icon

מנהלת בפועל, פרויקטים ומוצר

יח"צ וקשרי לקוחות, יזמית , תואר בתקשורת ועיצוב

Hadasdrachli.webp

הדס דרכלי

  • Grey LinkedIn Icon

מנהלת אסטרטגיה והבטחת מותג, מומחית לפיתוח מותגים מיטיבים, מייסדת גישת "מותג מיטיב",  תואר שני בניהול

SNIR_JPG.webp

שניר מכלוף

  • Grey LinkedIn Icon

מנכ"ל ובעלים, יזם פרויקטים, מקים חממות "עלה רם", יער מאכל המעיין ו"המעיין מקום לתרבות", תואר בכלכלה

3d05dc7f-a30d-4bb5-b36d-7b62ff349701.jpeg

שלומי אליהו

מנהל תפעול, אחזקה ותשתיות 

355154168_10161380789958826_1039415722264189806_n.jpg

אביטל שוצי

מנהלת שיווק ותוכן 
מפיקה ויזמית חברתית

YIGAL_JPG.webp

יגאל גואטה

מנהל יער מאכל וחווה אקולוגית

אדריכל נוף

אבני דרך
הצוות
המתחמים
יער מאכל

המרחבים

424926681_18094636678393053_5996156568763754964_n (1).jpg

המעיין – מקום לתרבות

בשלב הראשון, הוקם ״המעיין - מקום לתרבות״, מרחב המהווה במה פתוחה ליצירה מכל סוג בקרב יוצרים ואמנים מהאיזור. עורכים פה סדנאות, ערבי ידע ותוכן בנושאי קיימות ועיצוב, מפגשי גיבוש ותערוכות מתחלפות,  כאן תמצאו אירועים מגוונים, הכל פתוח והכל אפשרי. 

רחוב היוצרים

ממערב למעיין, מה שהיה מקום להשכרת בתי תעשייה זעירה, הוקם רחוב היוצרים - מתחם בתי מלאכה וסטודיואים של האמנים והיוצרים הטובים באיזור, שם תמצאו את מוזיאון הקרטון המפורסם של לולה, אמנות המיחזור התעשייתית של בועז, סדנאות הנגרות ומלאכת מחשבת של עידן, ברק ואיתן, חנות יד שניה של הסטייליסטית ההוליסטית מילן, יצירות מעץ ממוחזר של האמן והצ׳לן עדיאל שמיט והאמן רונן לאופר, משתלת הבוטיק של רתם, הדום התיאטרלי של שירן, בית הזכוכית המאלף של איולה וסדנאות אמן עם חשיבה ויצירה פורצת דרך. 

אחד הפרויקטים המפורסמים שיצאו מהרחוב הוא הפרויקט של

 לקריאה על הפרויקט לחצו כאן 

SPREAD THE LOVE PROJECT אותו יצרה לולה אליאן קצ'קה

7-7-hamaayan.JPG

עלה רם - משק הידרופוני 

כצעד שני הוקם המיזם החקלאי ״עלה רם״ מיזם לגידול עלים ירוקים בחממות הידרופוניות מעגליות. מתוך העבודה הזו למדנו להכיר את ה״רוטב הסודי״ של הטבע - סימביוזה! 

כשהמטרה להגשמת החזון עומדת מול עיננו, הוקם בחודשים האחרונים יער מאכל "המעיין״ בניהולו של יגאל, מתוך הכרה ואמונה שחיבור לטבע ולמערכות אקולוגיות בריאות מזכירות לנו מאיפה באנו, מחברות אותנו אחד לשנייה ומקדמות מערכת חברתית אקולוגית.

ALE-RAM-SITE3-5.jpg
a21eff2f-de6d-4be7-95bf-f083c6fe21c4.jpeg

יער המאכל

הקמנו את יער המאכל מתוך אמונה שהטבע, והחיבור לאדמה יביאו עמם ריפוי נפשי, פיזי וחיזוק בהערכה העצמית לאנשי הקהילה . המקומית. לכל פרט ביער יש חשיבות וייחודיות. 

אנחנו מאמינים שחיבור לטבע ולמערכות אקולוגיות בריאות יזכירו לנו מאיפה באנו, יחברו אותנו אחד לשנייה ויקדמו מערכת חברתית אקולוגית ומיטיבה.

כל אחד מאיתנו טוב במשהו אחר, ולכולנו יש מה להציע לסביבה שלנו. הנתינה ליער היא לטובת הפרט ולטובת הכלל, ומביאה עימה תרגול של אמפתיה, הדדיות, וחשיבות עצמית. 

ככל שניטיב לייצר מערכת אקולוגית המקיימת את עצמה, נזרים אנרגיה להקמה וייצוב המערכת, כך נוכל להינות משפע בטווח הארוך, במינימום מאמץ.

עלם רם
רחוב היוצרים
PASAZ-17-11 (69).jpg

הפסאז' לאמנות מקיימת

בשנת 2023 הוקם הפסאז' לאמנות מקיימת, 10 דלתות מעוצבות, כל אחת על ידי אמן אחר. 10 חנויות, 3 מתוכן קולקטיב אמנים. כל האמנות בחומרים מתכלים, ממוחזרים, ידידותיים לסביבה, חנות מוזיקה ותקליטים, חנויות בגדי יד 2 ואספנות, ציורים, ופריטי אמנות ייחודיים בעבודת יד. מקור השם פסאז׳ לקוח מהמילה האנגלית passage, ופירושו- דרך שהיא מעבר ממצב למצב, ממקום למקום, מתפיסה אחת לשניה. השם נבחר לסמל את המקום בו הזבל, הפגום, חסר התועלת והישן עוברים תהליך יצירתי והופכים למבנה, מוצר או מיצב אמנותי שימושי ומרהיב. מכאן שמו, הפסאז' - המציין נקודת מעבר לעולם האמנות המקיימת - Sustainable art passage

הפסאז׳ הוא מקום לאמנים אשר חורטים על דגלם מיחזור, קיימות ואיכות סביבה. 

bottom of page